Новини и впечатления от Eurobike 2025

В края на юни 2025г. във Франкфурт/Германия се проведе специализираното изложение Eurobike. Като едно от най-значимите събития в индустрията, EUROBIKE събира на едно място иновации, бизнес и страст към устойчивата мобилност и колоезденето като начин на живот. Направи ни впечатление, че много известни играчи нямаха щандове тази година. Част от екипите им присъстваха като посетители. За това пък имаше доста пространства за почивка и срещи. И все пак рекапитулацията е: 31 270 търговски посетители (2024: 35 080), и допълнителни 30 420 любители на колоезденето по време на фестивалния уикенд (2024: 33 090) се запознаха с най-новите продуктови иновации от 1500 международни изложители на повече от 130 000 квадратни метра в шест зали и обширната открита площ.

И тази година започнахме нашата обиколка от щанда на Nicolai. Голям и завладяващ, с акцент на богатата им 30-годишна история, от която с гордост споделяме цели 16 години партньорство. Използването на най-съвременните методи на производство и най-добрата изработка гарантират високото ниво на качеството на продуктите на Nicolai.

Срещата беше ползотворна, поговорихме и обсъдихме новите тенденции и модели. Забавно беше да проследим историята на бранда и споделихме отново нашия опит. Оказа се, че сме имали удоволствието да направим поне по една сглобка от всеки ред на постера. Нашите приятели от Nicolai си припомниха, че сме имали всякакви екзотични модели – например от трите поколения Nucleon; рядката Lambda; Nonius, ION във всякакви варианти, даже и Effi Gear; FAT -байкове, геометрони, байкове със скоростни кутии, та сега чак до MGU…

По случай 30-та си годишнина, Nicolai представиха уникалния юбилеен байк S16 MGU

S16 30th Anniversary Edition е създаден, използвайки само най-добрите, най-висококачествени компоненти, което го прави уникален. С амортисьор Blackline Hover и чисто новата обърната вилка Flash 38, окачването е изцяло от немската марка Intend. Леките, бързи и висококонтролируеми 4-бутални спирачки Trinity 2.0 също са от Intend. Продуктите на Intend впечатляват със своята висока прецизност, функционалност и качество на производство, както и с безупречната си естетика. Анодизирани в сатенено покритие, те хармонизират перфектно с цветовата схема на рамката. Друг акцент са каплите. Карбоновите шини Lilienthal XT също са произведени в Германия и са едни от най-добрите на пазара. Същото важи и за главините QVIST, които благодарение на уникалния си, патентован свободен ход с двойна тресчотка и 120 точки на зацепване, не само осигуряват незабавно зацепване, но и осигуряват емблематично озвучаване. Монтажът на S16 MGU Anniversary Edition предлага много повече изкушения, с които можете да се запознаети по-долу. Но това, което прави всеки велосипед Anniversary абсолютно уникален, е фактът, че рамката и краката на вилката Intend Flash 38 са с покритие Cerakote. Cerakote е тънък керамичен слой, който се нанася в специфичен технически процес. Повърхностите Cerakote са особено устойчиви и затова често се използват в моторните спортове за защита на силно натоварени компоненти. Те създават сатенен високотехнологичен вид с уникално усещане. През август ще стане ясно кой може да купи някой от лимитираната серия срещу 16 999€. Количествата са ограничени!

  • Размер: S-XXL
  • Цвят: Cerakote Special Coating
  • Extra Love: NICOLAI Extra Love
  • Вилка: Intend Flash 38
  • Заден амортисьор: Intend Blackline Hover
  • Лапа: Intend GRACE OS EN
  • Кормило: BIKE AHEAD COMPOSITES: DER RISER 25
  • Капли: Lilienthal XT Carbon Felgen mit Qvist Naben und Spin C-Ray Speichen
  • Гуми: SCHWALBE Magic Mary Radial Gravity u-soft 29″x2,5″ – black
  • Спирачки: Intend Trinity 2.0 in Silber
  • Седалка: SQlab 6OX ERGOWAVE active 2.2
  • Колче за седалка: Vecnum NIVO
  • Задвижване: GATES BELT DRIVE
  • Батерия: FIT Ultracore 800 Wh
  • Двигател: PINION E1.12
  • Дисплей: FIT Comfort Display
  • Педали: ACROS A-FLAT MD
  • Курбел: Pinion Alu

Запознахме се на живо и със S18 SWIFT – Създаден за гравитация, задвижван от Bosch. Предлага повече ход, повече скорост, повече контрол. Със 180 мм ход, двигател Bosch Performance Line CX, 100 Nm въртящ момент и общо тегло от само 23,7 кг, този супер ендуро е създаден за най-трудните трасета и безкомпромисно удоволствие от карането. SWIFT ви осигурява мощността, окачването и геометрията, от които се нуждаете. Отзивчив. Стабилен. Неудържим.
Окачване FOX Factory с Float X2 и вилка 38; Смесена конфигурация на колелата (29/27.5) и прогресивна геометрия; Bosch CX + Kiox 400C дисплей; 750W пикова мощност; 100Nm въртящ момент; 12-степенна трансмисия SRAM AXS Eagle – електронна и прецизна; опционален удължител на обхвата 250Wh за още по-голям пробег.


Щандът на Норе отново изглеждаше като фрезован. Акцентът беше върху новите им спирачки, които се очаква да заредим през септември.

Четири години след Tech 4 от Норе решават, че спирачките трябва да бъдат актуализирани – не преоткрити, а усъвършенствани. Представиха EVO: стъпка напред в спирачната производителност, с актуализации както на главния цилиндър, така и на спирачните апарати. EVO осигурява подобрен контрол, мощност и обслужване в дисциплините XC, Trail и Gravity. За улеснение използват познати имена от съществуващата им гама – умишлен ход, за да направят избора на правилната спирачка по-лесен от всякога (Evo GR4, Evo TR4, Evo X2).

Ето и трите опции:
EVO GR4 – 4 бутална Gravity спирачка
Максимална мощност, без компромиси. Проектирана за употреба с Gravity и E-bikes велосипеди, еднокомпонентната спирачка GR4 е с по-твърдо монолитно тяло, по-големи бутала (6% повече мощност в сравнение с Tech 4 V4) и по-тънък профил за по-добра съвместимост с рамката. Те умишлено не са съвместими с двойно вентилирани ротори, за да се увеличи максимално твърдостта на спирачката и производителността.

EVO TR4 – 4 бутална Trail спирачка
Доказана Trail мощност с балансирана модулация. Еднокомпонентният спирачен апарат TR4 с по-големи бутала и споделени накладки GR4 осигурява 6,5% увеличение на спирачното съотношение в сравнение с предишната система E4 – идеална за употреба по пътеки и в планината.

EVO X2 – 2 бутална XC спирачка
Лека, плавна и прецизна. EVO X2 съчетава новия главен цилиндър EVO с апарат X2 за колоездачи, които дават приоритет на усещането на лоста и контрола пред чистата мощност – идеален за XC и по-леки условия на каране.

Ключови актуализации:

  • 3 опции за лоста: Standard, Control и Power. (Control и Power ще се продават
    като допълнителна опция). Стандартно спирачките ще се доставят с лостче Standard.
  • Ергономичност: Преработен лост с увеличена кука и нова текстура на вдлъбнатините за максимално сцепление и контрол при всякакви условия.
  • Подобрена модулация: Новият дизайн и подобренията на буталото осигуряват по-твърда точка на захващане и подобрено усещане в цялата зона на спиране.
  • Плавно и предвидимо усещане на лоста: Подобрената вътрешна механика на буталото и шайбите с ролкови лагери осигуряват постоянна производителност и усещане.
  • Опростено обезвъздушаване и поддръжка: Новият блийд-порт на казанчето за обезвъздушаване на главния цилиндър позволява чисто, ефективно обезвъздушаване без отстраняване на капака.
  • Подобрена съгласуваност на износване на накладките: Настройки на спирачните апарати за подобряване на усещането при спиране през целия живот на накладките.

Както всички продукти, спирачките EVO са проектирани, тествани и произведени във Великобритания. В съответствие със спирачките Tech 4, те ще се предлагат в черно или сребристо, с цветни акценти в стандартните цветове на Hope.


Щандът на Title беше изчистен и стилен, каквито са и продуктите им. Всичко е изпипано, с акцент върху детайлите. Цялата им продуктова гама е налична при нас без клипсовите педали и някои седалки.


Intend представиха новите продукти, над които работят, както и досегашните си шедьоври. Високо качество, страхотна визия, иновативност и огромен заряд. Млади хора, на които колоезденето е в кръвта и за това се стремят към съвършенство. Всеки един прототип, който се превръща в продукт е избистрен по трасетата, познавайки нуждите на байкърите, съобразени с индустрията. Те не са инженери, които стоят в офиса пред монитора, те карат, мислят и се развиват. Имат богат опит и са визионери. Щастливи сме, че работим с тях!

Привлякоха вниманието ни към дропер колче и безжична команда, комбинация, от която има крещяща нужда в момента. Има промяна в диаметъра на тръбите – вече ще са 38мм. На щанда на Pinion беше представена и супер рядката вилка One Piece и шокът Hover Monocoque в същата цветова гама Tech-Taupe. Intend ни показаха DH вилка с карбонови тръби, нови ротори и курбел.


Разгледахме, проведохме още срещи и се заредихме позитивно.

Eurobike 2025

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *